تست شخصیت شناسی MBTI

تست شخسیت شناسی mbti مسیر و هدفی را که برای موفق شدن فرد ساخته شده است روشن می کند.

تاریخچه تست MBTI

این تست در سال  ۱۹۴۳ میلادی از مطالعه و برداشت های دو دانشمند زن آمریکایی با نام‌های مایرز و بریگز بر روی کتاب «تیپ‌های روانشناختی» که در آن مطالعاتی از دکتر کارل یونگ نوشته شده بود، به دست آمده است.

دکتر یونگ بر این عقیده بود که با شناخت زیربنای ذهنی، برداشت‌ها و نگرش‌های اشخاص می‌توان رفتارهای آنها را پیش‌بینی کرد که سال ها بعد این دو دانشمند زن آمریکایی با استناد به این مطالعات تست mbti  که معادل Myers-Briggs Type Indicator را طراحی کردند.

 

تست MBTI چیست؟

تابه حال در ذهن خود با سوالاتی همچون چقدر خودم را می‌شناسم؟ چقدر از توانایی‌ها و قدرت درونم آگاهم؟ برخورد داشته اید؟ در پاسخ به این سوالات باید گفت که در جهان کنونی هر شخص با علایق، شخصیت، نیاز و استعداد مختص به خود رشد می کند و به دنبال هدفی متناسب با این ارزشها روانه می شود.

هیچ گاه دو فردی که در این ارزشها دارای سلیقه متفاوت می باشند، کاری را که به نظر یکی از آنها جالب است ممکن است برای دیگری ابداً جالب نباشد و حتی اولی از آن بدش آید.

به همین دلیل در این راه برخی هدف و ایده آل خود را به فراموشی می سپارند و مسیر اشتباهی را طی می کنند. از جمله تست هایی که به این افراد کمک می کند تا به شناخت و پیدا کردن هدف و ایده آل خود دست پیدا کنند تست mbti  است.

این تست نوعی آزمون شخصیت شناسی است که به فرد کمک می کند تا با توجه به خصوصیات و شخصیت ذاتی خود ، مسیر و هدفی که برای او ساخته شده است را پیدا کند و او را به سمت مسیر شغلی متناسب با استعدادهایش سوق دهد.

این تست افراد را به ۱۶ دسته با تیپ های شخصیتی متفاوت تقسیم می کند.

پس از شرکت در این آزمون، یک نتیجه‌ به شما داده می‌شود که شامل ۴ حرف انگلیسی است. این ۴ حرف که یک کلمه را ایجاد می کند دقیقا می گوید که شخصیتتان در کدامیک از گروه های ۱۶گانه شخصیتی قرار می گیرد که در ادامه به این دسته ها می پردازیم.

 

کاربرد تست MBTI

تست mbti  یکی از مطرح ترین و معتبر ترین تست های شخصیت شناسی است که همواره بسیاری از کشورهای پیشرفته در مدارس ، دانشگاه ها ، مراکز کاریابی و … این تست را از متقاضی کنندگان خود می گیرند. برخی از کاربردهای این تست عبارتند از:

  • مشاوره شغلی برای انتخاب شغل متناسب با استعداد فرد
  • مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته تحصیلی متناسب با خصوصیات فرد
  • استخدام و جذب نیرو متناسب با کار در شرکت های معتبر
  • مشاوره ازدواج
  • شناخت خوب افراد از خودشان و پاسخ به سوالات ذهنی خود
  • انتخاب و تغییر شغل
  • تغییرات سازمان

با توجه به تیپ شخصیت شناسی شما شغل ایده آل شما چیست

 

چگونگی تست MBTI

همانطور که در تعریف این تست گفته شد تست mbti تیپ شخصیتی افراد را با چهار حرف نشان داده می دهد که این ۴ حرف نشان دهنده ی :

حرف اول: چگونه انرژی ذهنی‌ام را به دست می‌آورم؟

حرف دوم: چطور اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنم؟

حرف سوم: تصمیم‌گیری‌های من به چه شکلی است؟

حرف چهارم: چگونه شرایط پیرامونم را مدیریت می‌کنم؟

 

یونگ چهار عملکرد روانشناختی اصلی رو با نام‌های فکری T، احساسی F ، حسیS  و شهودی N مطرح کرد و برای هر کدوم دو گرایش درونگرا I  و برونگرا  E را در نظر گرفت و در مجموع به هشت عملکرد شناختی رسید  که باعث تشکیل ۱۶ تیپ شخصیتی شد که در ادامه مطلب به به این تیپ های شخصیتی می پردازیم.

 

تیپ شخصیتی خود را شناسایی کنید.

تیپ شخصیتی ISTP

این تیپ شخصیتی  افرادی عملگرا هستند و ویژگی‌هایی از جمله درونگرایی، حسی، منطقی و ادراکی را در خود دارند. آن ها همیشه علاقه به حل مسائل و مشکلات دارند و سعی در به چالش کشیدن خود در زندگی روزمره هستند.

این تیپ شخصیتی کمتر با افراد اطراف خود گرم می گیرند و سعی در دوستی با افرادی را داند که در بینشان علایق مشترکی موجود است.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: برنامه نویس کامپیوتر – تحلیلگر سیستم – مهندس طراح – کارهای امنیتی

 

تیپ شخصیتی ISTJ

این تیپ شخصیتی افرادی منظم و دقیق هستند و قانون مندی و تمرکز بالا از صفات بارز این تیپ شخصیتی است. این افراد درونگرا، حسی، منطقی و قضاوت کننده هستند و بر مبنای اصول و برنامه ریزی خود زندگی و رفتار می کنند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: حسابدار – مهندس -ویراستار – مدیر – بانکدار – بازاریاب – معلم – تحلیلگر بازار

 

تیپ شخصیتی ISFJ

از صفات بارز این تیپ شخصیتی می توان به خونگرم بودن و وفادار بودن و آماده خدمت رسانی کردن به مردم نام برد. این تیپ شخصیتی مسئولیت پذیری بالایی دارند و نسبت به کار و اطرافیان خود دارای تعهد و وفاداری هستند. این افراد درونگرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: طراح داخلی – طراح – پرستار – اموراجرایی – پرستار بچه – بازاریاب – خدمات حقوقی – مغازه دار

 

تیپ شخصیتی ISFP

این تیپ شخصیتی افرادی درونگرا ،حسی ،احساسی و ادراکی هستند و در آن ها صفات برجسته ای همچون صمیمیت، آرامی و مهربانی وجود دارد که اغلب نیازهای دیگران را مقدم بر نیاز های خود محسوب می کند.

این افراد در اجتماع و کار خود افرادی اغلب ساکت، محطاط، محافظه کار و فروتن هستند و نظرات خود را به دیگران تحمیل نمی کنند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: هنرمند – روانشناس – طراح – مشاور – کتابدار – مددکار – نویسنده

 

تیپ شخصیتی INFJ

این تیپ شخصیتی افرادی درونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد ساکت، مهربان، هستند و قلبی رئوف دارند. این تیپ شخصیتی از تصور و تخیل بسیار بالایی برخوردار است و به احساسات و انگیزه‌های دیگران بها می‌دهد.

آن‌ها به الهامات و ایده‌آل‌های خود وابسته هستند و به منافع دیگران نیز اهمیت می‌دهند و همیشه دوست دارند به دیگران انگیزه دهند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: روحانی – معلم – پزشک – روانشناس – مشاور – پژوهشگر – هنرمند – طراح

 

تیپ شخصیتی INTP

افرادی آرام، انعطاف پذیر و سازگار با شرایط هستند که هنگام مواجه شدن با مشکلات به ایده پردازی و می پردازند و دارای تمرکز بالایی نیز هستند. این افراد علاقه به تنهایی و فعالیت های فکری دارند و نسبت به فعالیت های اجتماعی آن را ترجیح می دهند. این افراد درونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: ریاضیدان – معلم – برنامه ریز کامپیوتر – مهندس – وکیل – قاضی – طراح استراتژی

 

تیپ شخصیتی INTJ

افراد مستقل و با انگیزه‌ای هستند که در رسیدن به اهداف خود مصمم هستند و افراد مستقلی هستند که هر نظر و ایده‌ای را به راحتی قبول نمی‌کنند. توقع آن‌ها از خود و دیگران بالا است.

آن‌ها همچنین اندیشمندان استراتژیکی هستند که برای هر موضوعی برنامه‌ای دارند. این تیپ شخصیتی افرادی درونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: مهندس – متخصص کامپیوتر – معلم – طراح استراتژِی – روانشناس – پژوهشگر – ایده پرداز – فیلسوف

 

تیپ شخصیتی INFP

این تیپ شخصیتی افرادی درونگرا، با درک شهودی، احساس و قوه‌ی ادراک قوی هستند. این افراد برای اصالت‌های خود ارزش بسیار زیادی قائل هستند و دوست دارند در کاری که انجام می‌دهند پیش رو باشند.

افراد این تیپ ایده‌آل گراهایی با قوه‌ی خیال‌ پردازی بسیار هستند که محرک اصلی آن‌ها ارزش‌ها و باورهای شخصیشان است.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: هنرمند – مشاور – ویراستار – مدیر منابع انسانی – پژوهشگر – نویسنده – معلم – موسیقیدان – مشاغل مذهبی

 

تیپ شخصیتی ENTP

افرادی با مهارت تحلیلی فراوان، پر انرژی، باهوش، هوشیار و اهل صحبت کردن هستند که با تحلیل استراتژیک و مهارت فکری که دارند به راحتی به مقاصد افراد اطراف خود پی می برند. این تیپ شخصیتی برونگرا، شهودی، منطقی و ادراکی هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: وکیل – روانشناس – ایده پرداز – مشاور – برنامه نویس – مهندس – نماینده فروش – بازاریاب

 

تیپ شخصیتی ENFJ

این تیپ شخصیتی افرادی برونگرا، شهودی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد رهبران انگیزشی هستند که می‌توانند با سخنان خود بر روی دیگران تاثیر بگذارند.

در محل کار جاه طلب بوده و دوست دارند برای رسیدن به خواسته‌هایشان تلاش کنند. آگاه، منظم، هدف‌گرا و قاطع هستند و از دیگران هم همین انتظار را دارند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: مشاور – روانشناس – مددکار – معلم – مدیر منابع انسانی – نویسنده – سیاستمدار – دیپلمات

 

تیپ شخصیتی ENTJ

این دسته افرادی اجتماعی با اعتماد به نفس بالا هستند که بسیار فعال، پر انرژی، مطمئن و با صلاحیت هستند. این افراد علاقه بسیاری برای شرکت در در بحث‌های روشنفکرانه دارند و از افرادی که آن ها را به چالش می کشند استقبال می کند. این تیپ شخصیتی افرادی برونگرا، شهودی، منطقی و قضاوت کننده هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: ایده پردازشغلی – مدیراجرایی – وکیل یاقاضی – مدیر – سیاستمدار – کارمند بانک – پزشک – طراح نرم افزار

 

تیپ شخصیتی ENFP

افرادی پر از اشتیاق و ایده‌های جدید که بسیار معاشرتی و اجتماعی هستند و به سرعت بین وقایع و اطلاعات ارتباط برقرار می‌کنند و کارهای خود را پیش می برند این افراد خواهان تایید دیگران بوده و به راحتی از دیگران قدردانی و حمایت می‌کنند. این تیپ شخصیتی افرادی برونگرا، شهودی، احساسی و ادراکی هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: معلم – نویسنده – روزنامه نگار – منشی – مشاور و روانشناس – مددکار – سیاستمدار – هنرمند

 

تیپ شخصیتی ESFP

این تیپ شخصیتی برونگرا، حسی و احساساتی هستند. انعطاف پذیری، خونگرم و اجتماعی بودن، واقع بین و کنجکاو برای کشف و یادگیری مهارت های جدید از جمله صفات بارز این دسته از افراد است.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: هنرمند – نماینده فروش – مشاور – طراح – پرستار بچه – مددکار

 

تیپ شخصیتی ESFJ

این تیپ شخصیتی افرادی برون گرا، حسی، احساسی و قضاوت کننده هستند. این افراد همیشه علاقه به کمک کردن به دیگران دارند. به شدت اجتماعی بوده و وقتی از دیگران فاصله می‌گیرد بی‌قرار می‌شود.

او به نیازهای دیگران بیش از نیازهای خود بها می‌دهد. این تیپ به معیارهای اجتماعی توجه دارد و نگران جایگاه خود در جامعه است.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: اقتصاددان – پرستار – معلم – مدیر – مربی پرورشی – مشاور – پزشک

 

تیپ شخصیتی ESTJ

این تیپ شخصیتی افرادی برون گرا، حسی، منطقی و قضاوتی هستند. این افراد در مشکلات و کارهای خود قاطع و مصمم هستند و تمام تلاش خود را برای به انجام رساندن تصمیمات خود انجام می دهند و در مواجه با مشکلات واقه بین و عملگرا هستند و در رفتار با افراد اطراف خود صریح، صادق و رک هستند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: حسابدار – مهندس – ویراستار – مدیر – بانکدار – بازاریاب – تحلیلگر اقتصادی – معلم

 

تیپ شخصیتیESTP

این تیپ شخصیتی افرادی باهوش، پر انرژی و نکته سنج هستند که زندگی پر از ریسک را دوست دارند. همچنین از ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به برون گرایی، حسی، منطقی و ادراکی اشاره کرد.

این اشخاص رویکردی عملگرا نسبت به مسائل داشته و دوست دارند سریع به نتیجه دست پیدا کنند و برای حل مسائل علاقه دارند به صورت عملی با انرژی گام بردارند و نظریه‌ها و تئوری ها آن‌ها را خسته می کند.

از جمله شغل های متناسب با این تیپ شخصیتی عبارتند از: نماینده فروش – بازاریابی – پیراپزشکی – متخصص کامپیوتر – کارآفرین – سرمایه گذار

 

شما می توانید با انجام تست شخصیت شناسی mbti  که در انتهای این مقاله قرار گرفته و پاسخ دقیق و درست به سوالات آن از تیپ شخصیتی خود مطلع شوید و به خودشناسی بهتری برسید. برای انجام تست اینجا کلیک کنید.

 

و همچنین برای جستجو و مشاهده آگهی های استخدامی شغل های متناسب خودتان میتوانید از طریق بخش آگهی استخدام همکارشو اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.